Hozzávalók /kb. 750g gnocchi/
- 400g édesburgonya (főtt mennyiség)
- 100g zabpehelyliszt (vagy darált zabpehely)
- 50g hajdinaliszt
- 60g teljes kiőrlésű tönkölygríz
- 3 ek. útifűmaghéj
- 1 tojás
- 1.5 tk. só
A szószhoz:
- 1 fej vöröshagyma
- 80g édesburgonya
- 200ml mandulatej
- nagy csipet szerecsendió
Elkészítés
1. Az édesburgonyát megmossuk, majd 200 fokos sütőben, egyben megsütjük. Amikor kihűlt megpucoljuk, villával szétnyomkodjuk. Az édesburgonya egy részét félretesszük a szószhoz.
2. Minden hozzávalót az édesburgonyához adunk, alaposan összegyúrjuk. A massza lágy lesz, de pihentetés után jól formázható. A szükséges lisztek mennyisége azok típusától, a tojás méretétől függően változhat, ezért ha ragacsosnak érezzük a tésztát, nyugodtan adjunk még hozzá kevés lisztet. Pihentessük kb. 30 percet.
3. A szószhoz a hagymát aprítsuk fel, majd kevés kókuszolajon pároljuk üvegesre. Adjuk hozzá a pépesített édesburgonyát, és 1 dl mandulatejet. Keverjük össze, alacsony lángon forraljuk össze, majd óvatosan adagoljuk tovább a mandulatejet. A szósz sűrűségét ezzel állítjuk be, ez persze tetszőlegesen lehet sűrűbb, vagy hígabb.
4. A pihentetés után az édesburgonyás tésztát erősen lisztezett (teljes kiőrlésű liszt) felületre borítjuk, vastag rúddá formázzuk, és 4 részre vágjuk. Mindegyiket külön felgömbölyítjük, majd lisztezett kézzel, egyenként rudakká sodorjuk. A rudakat kb. 1-2 cm- es darabokra vágjuk, majd gömböket formázunk belőlük. Villa hátuljával finoman rányomunk a golyókra. Nem kell ellapítani, de látszódjon a felületükön a benyomat. Ez részben persze dekor, de sokkal fontosabb, hogy az elkészült szósz szépen „beleül” majd a mélyedésekbe.
5. Forrásban lévő, sós vízben adagonként kifőzzük a gnocchit. Amikor feljönnek avíz felszínére, készen vannak.
6. Tálaláskor az elkészült szószt egy mélyebb serpenyőben ismét felforraljuk, majd beleöntjük a gnocchit, és alaposan átforgatjuk. Gombával, spenóttal és fokhagymával tálaltam, de hús köreteként is kiváló.