Hozzávalók / 8-10 db
- 150g teljes kiőrlésű búzaliszt
- 100g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 50g teljes kiőrlésű tönkölygríz
- 1 ek. búzasikér
- 1 tk. szárított élesztő
- 1/4 tk. sütőpor
- 1 tk. só
- 1 ek. olaj
- 3 ek. joghurt
- csipet cukor
- 2 ek. meleg víz
- 100-150ml tej
- a megkenéshez: vaj, fokhagyma
Elkészítés
1. Az élesztőt, a cukorral és a vízzel elkeverjük, felfuttatjuk, kb. 5 perc alatt.
2. A száraz hozzávalókat alaposan elkeverjük, majd hozzáadjuk az olajat, a joghurtot és az élesztős keveréket is. Kezdjük el kézzel összedolgozni, közben óvatosan adagoljuk a tejet.
3. Mint minden kelt tésztánál, itt is elmondható, hogy a folyadék pontos mennyisége mindig a használt liszttől függ, ezért gyúrás közben kisebb adagokban adjuk a tésztához. A végeredmény a naan esetében egy lágy, de semmiképpen sem ragadós tészta lesz. Letakarva 1 órát pihentetjük.
4. A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, és 8-10 felé osztjuk (nyilván attól függően, hogy mekkora lepényeket szeretnénk). Mindegyiket összegömbölyítjük, és visszatakarjuk.
5. Közben egy serpenyőt alaposan felforrósítunk, nagyon pici olajat öntünk bele (a további lepények sütésénél már nem használtam olajat).
6. Enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk az első adag tésztát, és a serpenyőben készre sütjük az alsó oldalát. A másik oldalát szintén süthetnénk a serpenyőben, de végeredmény messze nem lesz olyan jó, mintha „grilleznénk”.
7. Egy grillrácsot (én a mikróhoz kapott rácsot használtam) a főzőlapra helyezünk, és a lepények másik oldalát ezen fogjuk készre sütni (lsd. fotók).
8. Amikor a lepények megsültek, olvasztott vajjal (vagy fokhagymás vajjal) megkenjük őket. Fontos, hogy csak akkor vajazzuk meg azonnal, ha egyből fogyasztjuk is. Ha később még újra fogjuk melegíteni, érdemes majd akkor, „frissen” vajazni.
9. Bármilyen indiai fogáshoz köretként, vagy különböző szószokhoz mártogatósként is kínálhatjuk.